Ściganie sezonowej grypy – potrzeba uniwersalnej szczepionki przeciw grypie

Podczas gdy lekarze w Stanach Zjednoczonych przygotowują się do rozpoczęcia kolejnego sezonu grypowego, eksperci obserwują zimę na półkuli południowej, by dowiedzieć się, co może nam przynieść na północy. Raporty z Australii wywołały narastające obawy, z rekordową liczbą potwierdzonych laboratoryjnie powiadomień i epidemii grypy oraz wyższą niż średnia liczbą hospitalizacji i zgonów1. Liczba zgłoszeń osiągnęła 215 880 w połowie października, znacznie przekraczając 59 022 przypadki zgłoszone podczas pandemii grypy H1N1 2009, zgodnie z australijskim rządowym departamentem zdrowia. Dominowały wirusy grypy A (H3N2), a wstępna ocena skuteczności szczepionki przeciw grypie A (H3N2) wynosiła tylko 10%. Implikacje na półkuli północnej nie są jasne, ale należy zauważyć, że szczepionka na nadchodzący sezon ma taki sam skład jak na półkuli południowej. Przygotowując się do potencjalnie ciężkiego sezonu grypy, musimy zastanowić się, czy nasze obecne szczepionki mogą zostać ulepszone i czy długoterminowe, transformatywne podejścia do szczepionek są potrzebne, aby zminimalizować zachorowalność i śmiertelność związaną z grypą. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), sezonowe epidemie grypy powodują rocznie od 3 milionów do 5 milionów ciężkich przypadków i od 300 000 do 500 000 zgonów na całym świecie. Same Stany Zjednoczone odnotowują od 140 000 do 710 000 hospitalizacji związanych z grypą i od 12 000 do 56 000 zgonów rocznie, przy czym największy ciężar choroby dotyczy osób bardzo młodych, bardzo starych i osób ze współistniejącymi schorzeniami.2
Podstawą profilaktyki grypy i zwalczania epidemii jest szczepienie specyficzne dla szczepu. Ponieważ wirusy grypy podlegają ciągłym zmianom antygenowym ( dryf antygenowy ), aktualizacje szczepionki są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia każdego lutego na półkuli północnej i każdego września na półkuli południowej. Wytyczne te opierają się na danych z globalnego nadzoru wirusowego z poprzednich 5 do 8 miesięcy i występują od 6 do 9 miesięcy przed wdrożeniem szczepionki. Ponadto zawsze krąży kilka blisko spokrewnionych szczepów; w związku z tym eksperci muszą łączyć charakterystykę antygenową i genetyczną oraz modelowanie, aby przewidzieć, które szczepy będą dominować w nadchodzącym sezonie.
Niedopasowania szczepionkowe wystąpiły w latach, w których zmieniają się krążące szczepy grypy po podjęciu decyzji o składzie szczepionki, co prowadzi do zmniejszenia skuteczności szczepionki. Na przykład podczas sezonu epidemicznego 2014-2015 w Stanach Zjednoczonych ponad 80% krążących wirusów grypy A (H3N2), które zostały scharakteryzowane, różniło się od wirusa szczepionki, a skuteczność szczepionki wynosiła tylko 13% w stosunku do grypy A (H3N2) .2 Niedopasowanie to najprawdopodobniej przyczyniło się do nasilenia sezonu epidemicznego w sezonie 2014-2015 oraz znacznej związanej z nim zachorowalności i śmiertelności wśród osób powyżej 65 roku życia.
Nawet w latach, w których szczepionki przeciw grypie są dobrze dobrane do krążących wirusów, szacunki skuteczności szczepionki wynoszą od 40 do 60%, czyli mniej niż w przypadku większości licencjonowanych szczepionek przeciwko grypie.2 Na przykład, mimo że szczepionka przeciw grypie północnej 2016-2017 została zaktualizowana w celu włączenia nowego składnika wirusa grypy A (H3N2) i większość izolatów wirusowych scharakteryzowanych przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) były antygenowo podobne do wirusa referencyjnego szczepionki, 2 wstępna ocena skuteczności szczepionki wyniosła 42% ogólnie i tylko 34% przeciwko wirusom grypy A (H3N2).
Podoptymalna skuteczność szczepionki jest prawdopodobnie wieloczynnikowa
[hasła pokrewne: befared, nfz rzeszów sanatoria kolejka, ezofagoskopia ]

Powiązane tematy z artykułem: befared ezofagoskopia nfz rzeszów sanatoria kolejka